Malliciah Goodman Jersey  Udział studentów H5 w seminarium HYPACK
busola

W dniach 02-04 października br., w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, odbyło się trzydniowe szkolenie z oprogramowania hydrograficznego HYPACK. Organizatorem szkolenia był prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny pracownik Katedry Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Marine Technology sp. z o.o. W szkoleniu wzięli udział nasi pracownicy (dr hab. inż. Artur Makar, kmdr por mgr inż. Artur Grządziel) oraz studenci podyplomowych studiów w zakresie Hydrografii (H5).
W pierwszym dniu szkolenia przedstawiciele HYPACK zapoznali uczestników z nowymi możliwościami oprogramowania, konfiguracją hardware, projektowaniem prac pomiarowych oraz edycją, walidacją i redukcją danych SBES. W części popołudniowej seminarium uczestnicy wzięci udział w praktycznych ćwiczeniach z obsługi HYPACK. Drugiego dnia prelegenci przedstawili sposoby konfiguracji MBES, SSS oraz elementy mozaikowania obrazów sonarowych. W drugiej części szkolenia odbyły się praktyczne ćwiczenia z oprogramowaniem, w tym m.in. kalibracja echosondy wielowiązkowej. W ostatnim dniu seminarium przedstawiciele HYPACK zademonstrowali współpracę i przetwarzanie danych z pojazdu powietrznego typu dron NEXUS 800, możliwości przetwarzania danych z magnetometrów oraz profilomierzy osadów dennych a także zapoznali słuchaczy z edytorem ENC. W seminarium uczestniczyło około 60 osób a wykłady i ćwiczenia prowadzone były w języku angielskim.
Oprogramowanie HYPACK służy do gromadzenia i przetwarzania danych hydrograficznych oraz tworzenia produktów końcowych. Hypack jest standardem w obliczaniu objętości w projektach pogłębiarskich. Hysweep jest opcjonalnym modułem, który pozwala na kalibrację, zebranie i obróbkę danych z echosondy wielowiązkowej, echosondy wieloprzetwornikowej i skanera laserowego. Hysweep Survey oferuje schematy pokrycia, wyświetlanie w czasie rzeczywistym TPU i narzędzia QC potrzebne do sprawnego zakończenia pomiarów wielowiązkowych. Umożliwia wizualizację 3D, zawiera narzędzia do obróbki, weryfikacji i kontroli jakości danych.


00Startowe
Hypcak2017-1
Hypcak2017-3
Hypcak2017-2
Hypcak2017-4
Hypcak2017-5
Hypcak2017-9
Hypcak2017-10
Hypcak2017-6
Hypcak2017-11