busola

   W dniu 12 grudnia 2017 r. o godz. 1400 w auli im. Zygmunta Augusta Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej organizuje otwarte seminarium poświęcone tematyce prowadzonych poszukiwań zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego. Wykład nt. Warunki poszukiwania zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego ARA „San Juan” przedstawi kontradmirał w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz.

   W południowej części Oceanu Atlantyckiego prowadzona jest na wielką skalę operacja poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego ARA „San Juan” (S-42), który zaginął w dniu 15 listopada 2017 roku. Marynarka Wojenna Argentyny poinformowała, iż okręt ARA „San Juan” w dniu 13 listopada 2017 roku opuścił port Ushuaia w prowincji Ziemia Ognista i wykonywał przejście do bazy marynarki wojennej w Mer del Plata, w prowincji Buenos Aires. Jednostka w dniu zaginięcia informowała o awarii w baterii akumulatorów, która mogła być przyczyną kłopotów między innymi z łącznością.

30 listopada Marynarka Wojenna Argentyny zakończyła fazę poszukiwania i ratowania (SAR) zaginionego okrętu, a kontynuowane jest w dalszym ciągu jego poszukiwanie. Obecnie brak jest nadziei na odnalezienie żywych członków załogi. Rzecznik prasowy Marynarki Wojennej Argentyny komandor Enrique Balbi podkreślił, że akcja ratownicza trwała dwukrotnie dłużej, niż czas, w którym na pokładzie okrętu mogły przetrwać żywi członkowie załogi. Maksymalna wydolność zainstalowanego na tym okręcie systemu regeneracji powietrza wynosi zaledwie tydzień.
Ostatnia znana pozycja okrętu była w odległości około 432 km od wybrzeży Patagonii.

Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO), po utracie łączności z okrętem podwodnym ARA „San Juan”, wykryła za pośrednictwem własnej sieci czujników hydroakustycznych rozmieszczonych na wyspach Atlantyku i Oceanu Indyjskiego zjawisko akustyczne, które według specjalistów mogło być odgłosem implozji kadłuba okrętu podwodnego. Jego pozycja została określona w niedalekiej odległości od ostatniej pozycji zameldowanej przez okręt.
Na pokładzie ARA „San Juan” znajdowało się 44 członków załogi, a wśród niej była kapitan marynarki Eliana Maria Krawczyk, pierwsza kobieta oficer pływająca na argentyńskich okrętach podwodnych, mająca dalsze polskie pochodzenie.

Trwają intensywne poszukiwania z udziałem jednostek nawodnych i lotnictwa.
Zaginiony okręt podwodny ARA „San Juan” to jednostka typu TR-1700, będąca powiększoną wersją niemieckich okrętów podwodnych typu 209. Okręt został zbudowany w stoczni Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW). Okręt o klasycznym napędzie spalinowo-elektrycznym, dużym zasięgu pływania nawodnego oraz wysokich osiągach w pływaniu podwodnym. ARA „San Juan” zwodowany został w 1983 roku, a wcielenie do służby nastąpiło w 1985 roku. Był najnowszym z trzech okrętów podwodnych Marynarki Wojennej Argentyny.