Malliciah Goodman Jersey  WYKŁAD NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLENIOWEGO W 3 FLOTYLLI OKRĘTÓW
busola

Wykład nt. Poszukiwanie zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego ARA „San Juan” przedstawił poraz kolejny kontradmirał w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz z Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Poniżej znajdą Państwo kilka dodatkowych informacji. 

W południowej części Oceanu Atlantyckiego prowadzona jest operacja poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego ARA „San Juan” (S-42), który zaginął prawdopodobnie w dniu 15 listopada 2017 roku. Marynarka Wojenna Argentyny poinformowała, iż okręt ARA „San Juan” w dniu 13 listopada 2017 roku opuścił port Ushuaia w prowincji Ziemia Ognista i wykonywał przejście do bazy marynarki wojennej w Mer del Plata, w prowincji Buenos Aires. Jednostka w dniu zaginięcia informował o awarii w baterii akumulatorów, która mogła być przyczyną kłopotów między innymi z łącznością.

Źródło: Marynarka Wojenna Argentyny

W dniu 17 listopada 2017 roku Marynarka Wojenna Argentyny poinformowała o utracie łączności dwa dni wcześniej z okrętem podwodnym ARA „San Juan”. Do 30 listopada prowadzona była faza poszukiwania i ratowania (SAR) uznanego za zaginiony okrętu. Aktualnie kontynuowane jest poszukiwanie. Rzecznik prasowy Marynarki Wojennej Argentyny komandor Enrique Balbi podkreślił, że akcja ratownicza trwała dwukrotnie dłużej, niż czas, w którym na pokładzie okrętu mogły przetrwać żywi członkowie załogi. Maksymalna wydolność zainstalowanego na tym okręcie systemu regeneracji powietrza wynosi zaledwie tydzień.
Ostatnia znana pozycja okrętu była w odległości około 432 km od wybrzeży Patagonii.
Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO), po utracie łączności z okrętem podwodnym ARA „San Juan”, wykryła za pośrednictwem własnej sieci czujników hydroakustycznych rozmieszczonych na wyspach Atlantyku i Oceanu Indyjskiego zjawisko akustyczne, które według specjalistów mogło być odgłosem implozji kadłuba okrętu podwodnego. Jego pozycja została określona w niedalekiej odległości od ostatniej pozycji zameldowanej przez okręt.

Źródło: Marynarka Wojenna Argentyny

Na pokładzie ARA „San Juan” znajdowało się 44 członków załogi, a wśród niej była kapitan marynarki Eliana Maria Krawczyk, pierwsza kobieta oficer pływająca na argentyńskich okrętach podwodnych, mająca dalsze polskie pochodzenie.
Trwają intensywne poszukiwania okrętu podwodnego ARA „San Juan”, jednakże już bez nadziei na odnalezienie żywych członków załogi.

Źródło: US Navy

Zaginiony okręt podwodny ARA „San Juan” to jednostka typu TR-1700, będąca powiększoną wersją niemieckich okrętów podwodnych typu 209.  Okręt został zbudowany w stoczni Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW). Okręt o klasycznym napędzie spalinowo-elektrycznym, dużym zasięgu pływania nawodnego oraz wysokich osiągach w pływaniu podwodnym. ARA „San Juan” zwodowany został w 1983 roku, a wcielenie do służby nastąpiło w 1985 roku. Był najnowszym z trzech okrętów podwodnych Marynarki Wojennej Argentyny. 

Źródło: opracowanie własne